ساخت پیستون آلومینیومی

پیستون  آلومینیومی چیست  ؟

پیستون  از قطعات مهم در تجهیزات پمپ ، کمپرسور و موتورهای رفت و برگشتی میباشد که  وظیفه انتقال نیرو از میللنگ به سیلندر یا از سیلندر به میللنگ را دارد . پیستون معمولا استوانه ای شکل  است  که  یک سر آن باز و سر دیگر آن بسته میباشد . پیستون ها مهمترین قطعه برای انتقال نیروی سیلندر به میللنگ  در خودروها  ، و به عکس در کمپرسور و پمپ ها نقش انتقال دهنده نیرو از میللنگ به سیلندر را بر عهده دارد . به انواع پیستون ها و اجزای دقیق آن در ادامه خواهیم پرداخت

( این مقاله صرفا جهت مطالعه میباشد و خدمات ارائه نمیشود )

انواع پیستون

از نظر کاربرد 3 نوع پیستون داریم  ؟

 • پیستون  موتورهای رفت و برگشت
 • پیستون کمپرسور
 • پیستون پمپ 

 در تجهیزات   پمپ و  یا کمپرسور  ،  پیستون آلومینیومی یا چدن وظیفه انتقال نیرو از میللنگ به سیلندر را دارد و به عکس در پیستون های موتورهای رفت و برگشت  ، پیستون وظیفه انتقال نیرو از سیلندر به میللنگ را بر عهده دارد .

از نظر متریال دو نوع پیستون تولید میشود :

 1. پیستون آلومینیومی
 2. پیستون چدنی

بیشترین پیستون های مدرن آلومینیومی هستند . لذا در این مقاله بیشتر به پیستون آلومینیومی خواهیم  پرداخت  

پیستون آلومینیومی بهتر است یا چدنی  ؟

پیستون چدنی ضریب کمتری در انبساط حجمی نسبت به آلومینیوم دارد . اما از بعدهای دیگر نمیتواند مانند آلومینیومی کارکرد خوبی از خود  نشان دهد . پیستون های آلومینیوم نسبت به جنس چدنی آن بمراتب بهینه تر است . در واقع پیستون آلومینیومی نسل تکامل یافته پیستون های قدیمی چدنی است . پیستون جنس آلومینیوم به لحاظ سبکی در خصوص افزایش شتاب بهینه تر از چدنی عمل میکند . همچنین پیستون آلومینیومی به جهت انتقال حرارت بالاتر از چدن اولویت صنعتگران است .

انواع پکینگ گلویی

اجزای پیستون کدامند  ؟

پیستون ها قطعاتی استوانه ای شکل هستند که معمولای از 5 قسمت تشکیل میشوند  : 

 1. شیار جا رینگی
 2. رینگ
 3. تاج پیستون
 4. دامنه
 5.  سوراخ گژن پین

 شیار جا رینگی پیستون

با عبارت رینگ پیستون اکثرا آشنایی نسبی داریم . رینگ پیستون به نوعی جدا کننده محیط آغشته به روغن با محفظه احتراق در موتورهای رفت و برگشت است .  در سایر کاربردها نیز رینگ پیستون وظیفه  آببند کردن روغن و  گاز  و جلوگیری از تماس پیستون به سیلندر را بر عهده دارد . تماس پیستون با سیلندر موجب قفل شدن یا به عبارتی گیرپاژ موتور میشود  که ناشی از ضعف در روانکاری و منبسط شدن پیستون است .  بنابرین محفظه خالی پیستون آلومینیومی ما با رینگ پیستون محدود میشود و رینگ به عنوان یک جدا کننده استاندارد سرعت کار موتور را بالا میبرد و رفت و برگشت موتور بدون هیچ فشاری به کار خود ادامه میدهد  . با این اوصاف اهمیت شیار جا رینگی را بیشتر درک میکنیم  و به این نتیجه میرسیم که  ماشین کاری جا رینگی باید کاملا مهندسی شده صورت گیرد .

ماشین کاری  جا رینگی پیستون

شیار رینگ پیستون آلومینیومی یک قسمت ماشین کاری شده  است که حول محور 360 درجه انجام میشود. شیار جارینگی  روی دیواره بیرونی و با زاویه و عرض مشخص توسط ابزار برش مخصوص  تعبیه میشود . امروزه با دستگاه های cnc فرزکاری کامل یک پیستون آلومینیومی یا چدنی را میتوان اجرایی کرد   اما متاسفانه  در ساخت پیستون آلومینیومی ماشین های سی ان سی داخل کشور تا کنون در بکارگیری از سری های  cnc  از نوع 5 یا 6 محور زیاد موفق نبوده اند و تنها سازمان های خاصی ازین تکنولوژی برخوردار میباشند . ازین جهت برای ماشین کاری شیار پیستون آلومینیومی دو سری ماشین کاری با فرزتراش و سپس دستگاه ترش ،  الزامیست تا شیار پیستون توسط دستگاه تراش مانول یا cnc ماشین کاری شود . صنعت کاران نوین در ساخت پیستون آلومینیومی دقیق ترین ماشین کاری را با دستگاه های مدرن cnc  ارائه میکند . برای مشاوره ساخت و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید .

نکات مهم در ماشین کاری جارینگی پیستون

 • انتخاب آلومینیومی آلیاژی برای ساخت پیستون
 • انتخاب خدمات فرزتراشی و تراشکاری cnc با تلرانس 0.01
 • دقت عمل در تست پیستون
 • طراحی فایل cad توسط طراح با تجربه با اندازه برداری های دقیق 
 • اسکن و گرفتن ابر نقاط در صورت نیاز طبق نمونه کار
انواع قطعات پلیمری

رینگ پیستون

همانطور که در بالا اشاره شد رینگ پیستون یک جدا کننده بشمار میشود که در کل 3 مسئولیت به عهده دارد  :

 1.   تمیز کردن دیواره پیستون از روغن و جلوگیری از انتقال روغن به محفظه احتراق
 2. جلوگیری از نشت گاز
 3. منتقل کردن دمای پیستون به دیواره های سیلندر  (تنظیم دمای محیط )

دو نوع رینگ پیستون رایج است که عبارتند از :

 1. رینگ پیستون فشار
 2. رینگ پیستون روغنی

رینگ های تراکمی از جنس چدن داکتیل  ، برنز و آلیاژیهای مقاوم به سایش و رینگ های روغنی اغلب از رینگ های با پوشش برنز ،  تفلون  و… متریال های روغن گیر  تولید میشوند (رینگ و رایدر را بیشتر از تفلون کربن PTFE  تولید میکنند زیرا این متریال بهترین رینگ ها برای  سیستم پیستون از نظر خواص مکانیکی بشمار می آیند)  . عدد رینگ نسبت به حول محور پیستون و ضخامت آن نسبت به عرض شیار پیستون با کمی خلاصی ماشین کاری میشود .

تاج پیستون آلومینیومی

تاج پیستون با مخلوط گاز و هوا برخورد مستقیم دارد اما سوال اینجاست که تاج پیستون چه تاثیری در عملکرد آن دارد و بهترین تاج پیستون چیست ؟ شکل هندسی پیستون تاثیر بسزایی در آلایندگی و فرآیند احتراق دارد . سه شکل هندسی در سال های اخیر مورد بررسی قرار گرفته است  و نتیجه  بررسی ها حاکی از آن است که محفظه احتراق امگاشکل یا همان reentrant combustion chamber  در ارتفاع  برآمدگی تشدید شده و افزایش حرکت چرخشی یا   swirl and tumble flow آلایندگی کمتری  نسبت به دیگر پیستون  ها دارند .

دامنه پیستون آلومینیومی

قسمت تحتانی پیستون ها دامنه ای با یکی از اشکال برش کامل ، برش سطحی و بدون برش دارد که به آن به اصلاح دامنه پیستون میگویند . دامنه پیستون قسمتی است که گژن پین و شاتون را با خود درگیر میکند . این بخش دو سوراخ  مطابق با عدد استاندارد  سوراخ های شاتون دارد که دقیقا روبروی هم قرار میگیرند . کنس پیستون  آلومینیومی نیز در ماشین کاری باید توسط سنگ محور به عدد نهایی برسد  .

گژن پین در پیستون آلومینیومی

اتصال پیستون به شاتون از طریق لوله های تو خالی به نام گژن پین  Gudgeon pin صورت میگیرد . گژن پین معمولا از جنس mo40  است و  تلرانس تراش آن (قبل از سنگکاری ) با دقت 0.3 میلیمتر در نظر گرفته میشود  و قبل از سنگ محور عملیات سختکاری  نیز روی آن انجام میشود  . طول آن بسته به نوع شاتون و پیستون دارد و ضخامت لوله باید حد اقل 5 میلیمتر باشد. در نهایت نیز توسط سنگ محور به عدد نهایی قطر  با دقت 0.05  تمام میشود . فیتینگ گژن پین در پیستون آلومینیومی حتما باید بدون لقی و با تلرانس 0.03  تا نهایتا 0.05 سنگ کاری شود  (در برخی پیستون ها نیز گژن پین پرس میشود اما همنان در سوراخ های پیستون حرکت میکند . )

روغن کاری گژن پین چگونه است ؟

در حرکت رفت و برگشت پیستون آلومینیومی حول محور گژن پین را یاتاقان های شاتون میپوشاند . ازین جهت روانکاری استاندارد باید بین یاتاقان ها و گژن پین  برقرار باشد . در ساخت پیستون آلومینیومی منافذی برای روغن کاری گژن پین تعبیه میشود تا در صورتی که در امتداد شاتون سوراخ روغن وجود داشت  روغن کاری از طریق پیستون انجام شود . (البته بیشترین شاتون ها سیستم روغنکاری  به سمت گژن پین دارند . )

لیست قیمت 1402 بلبرینگ skf  اورجینال

ساخت پیستون آلومینیومی توسط صنعت کاران نوین

در خدمت شما هستیم با طراحی و ساخت انواع پیستون آلومینیومی درجه یک آلیاژی

 • پیستون های آلومینیومی  خودروهای سواری 
 • پیستون های آلومینیومی موتور سیکلت
 • پیستون های آلومینیومی ماشین های سنگین از جمله اتوبوس و ماشین آلات راه سازی
 • پیستون های آلومینیومی موتورهای صنعتی
 • پیستون های آلومینیومی هوایی و نظامی
 • پیستون های آلومینیومی ماشین آلات  کشاورزی
 • پیستون های آلومینیومی موتورهای تجهزیات دریایی
 • پیستون های آلومینیومی هیدرولیک و پنوماتیک
 • پیستون های آلومینیومی توربین های آبی ، بخار و گاز
 • پیستون های آلومینیومی  گیربکس کمک فنر توربو شارژ بلوور
 • پیستون های آلومینیومی پمپ های خلاء
 • پیستون های آلومینیومی مخصوص  کمپرسور باد در سایزهای مختلف
 • پیستون های آلومینیومی کمپرسور یخچالی
خرید عمده بلبرینگ nsk  از وارد کننده