استرینر استوانه ای

استرینر چیست  ؟

ساخت استرینر یا همان شیر صافی با دقت 1 میکرون تا 40 میکرون تولید میشود . استرینر  نوعی فیلتر صنعتی است که بسته به کاربرد در سایز مختلفی تولید و در مسیر فشار  مایع ، گاز یا بخار  نصب میگردد . انواع  استرینر 2 اینچ و 4 اینچ استوانه ای  در داخل کشور تولید میشود  . برای کسب اطلاعات بیشتر از  استرینر  2 اینچ و 4 اینچ استنلس استیل  با ما همراه باشید  .

( این مقاله صرفا جهت مطالعه میباشد و خدماتی ارائه نمیگردد )

استرینر چیست ؟ 

استرینر یا همان strainer  که به فارسی آن را شیر صافی میگویند قطعه ای برای تصفیه و یا جداسازی مایعات از جرم ها و ریزدانه های جامد میباشد که در مسیر جریان مایع مانند تله ای برای رسوبات بدنه لوله و مخازن و یا اجرام خود مایع عمل میکند .  انواع استرینرها در صنعت تولید و نصب میشوند  و کاربردهای متعددی از آنها دیده میشود .

انواع استرینر شیر صافی

از نظر ظاهری استرینر شیر صافی  به دو دسته تقسیم میشود  : 

  1. استرینر شیر صافی Y 
  2. استرینر شیر صافی T
  3. استرینر استوانه ای

 استرینر  Y-Strainer

Y-Strainers  نوعی شیر صافی  برای حذف مکانیکی جامدات از جریان مایع، گاز یا بخار این استرینر Y  مشبک یا سوراخ دار  است . این صافی  در خطوط لوله برای محافظت از پمپ ها، کمپرسورها ، تجهیزات اندازه گیری ، تله های بخار، تنظیم کننده ها و ….. ازین گونه تجهیزات پیشرفته نفت و گاز و صنایع پزشکی میباشد .

Y-Strainers استرینر هم به شکل افقی و هم عمودی نصب میشود  و نوعی  صافی بسیار مقرون به صرفه در بسیاری از  تجهیزات تله بخار  و غیره است . در جایی که مقدار ماده ای که باید از جریان خارج شود نسبتاً کم است و در نتیجه حد فاصل زمانی تخلیه  فیلتر  و شستشو بیشتر میشود استفاده از استرینر Y میتواند گزینه بهترین نسبت به استرینر T باشد .

استرینر Y چیست

نصب و کنترل استرینر Y

صفحه صافی طرح Y به صورت مانول اما با خاموش کردن خط و برداشتن درپوش صافی تمیز می شود به همین است که در تمیزکاری طولانی مدت ازین طرح استرینر استفاده میشود نه کوتاه مدت . برای تمیزکاری روزانه شیر صافی استرینر بهتر است از طرح استرینر T استفاده شود که در ادامه معرفی خواهیم کرد . اما در همه طرح های استرینر Y برای تمیز کاری نیاز به قطع جریان کلی ندارد .   در برخی مدل های شیر صافی طرح Y می‌توان با یک اتصال “blow-off” تعبیه کرد که اجازه می‌دهد صفحه نمایش بدون جدا کردن آن از بدنه صافی تمیز شود اما هزینه این نوع صافی بمراتب بالاست .   ( مجموعه صنعت کاران نوین با ساخت استرینر 2 اینچ و 4 اینچ  T و سایزهای سفارشی این طرح صافی در خدمت شماست .  )

کاربردهای خاص استرینر Y

یکی از کاربردهای خاص Y-Strainers   تجهیزات آب شیرین دریاست  که در آن از صافی‌های استرینر  Y برای محافظت از تجهیزات آب شیرین کن  به جهت تصفیه  و جداسازی آب از  شن یا سایر ریزدانه های آب  استفاده میشود .

کاتالوگ بلبرینگ fag سال

استرینر شیر صافی  T

استرینر طرح T  با نام دیگر شیر صافی سبدی یا گلدانی نیز شناخته میشود . این فیلترها معمولاً با الگوبرداری از سایز لوله به صورت سفارشی ساخته می شوند و به آنها امکان می دهد با چندین ویژگی منحصر به فرد به کاربران خدمات ارائه دهند. با نصب استرینر T بهینه سازی جریان مایع ، گاز یا بخار با  اضافه شدن یک درگاه تهویه  ،  شیر کاهش فشار صنعتی دیفرانسیل و یک پوشش سبک با  تمیزکاری سریع انجام میشود . 

استرینر T

معایب استرینر T

یک نکته در مورد استرینر طرح T وجود دارد که نمیتوان گفت معایب ، بلکه سختی بکارگیری از این طرح شیر صافی مایع است . آن هم این است که از چون بیشتر قطعات این استرینر ماشین کاری میشود میتواند  منجر به افزایش زمان طراحی و ساخت شود.

مزیت استرینر T نسبت به طرح Y

بهترین ویژگی استرینر T  که میتواند مزیتی نسبت به طرح Y باشد این است که می توان از آنها در خطوط لوله افقی، عمودی و یا حتی زاویه راست بدون افت فشار استفاده کرد به همین جهت است که آن را استرینر صافی سبدی یا گلدانی مینامند  ، در این نوع استرینر محفظه آزاد بیشتری  وجود دارد . این فیلتر  تقریبا کلیه استانداردهای فیلتراسیون درجه بندی شده را رعایت میکند  .

استرینر استوانه ای

طرحی دیگر از استرینهای سپراتور مایع ، گاز یا بخار که توسط شرکت های داخلی از جمله صنعت کاران نوین تولید میشود استرینر استوانه ای یا همان فیلتر استوانه ایست که ساخت آن ویژگیهای زیر را فراهم میکند  :

  • به راحتی نصب  میشود 
  • تخلیه روزانه  یا  ساعتی  یا … بازه زمانی دلخواه توسط اوپراتور انجام میشود
  • کنترلر این استرینر میتواند حتی پنوماتیک باشد که در این صورت دخالت انسانی دز تمیزکاری وجود نخواهد داشت . 
  • نسبت به نیاز تجهیزات مشتری سایز استرینر میتواند  دو دو نوع 2 اینچ و 4 اینچ  انجام شود (برای سایزهای دیگر سفارشات تعداد بالا پذیرفته میشود )
  • و در نهایت کیفیت فیلترینگ است که دقت عمل این شیر صافی  میتواند تا 1 میکرون باشد .
خرید بلبرینگ تماس زاویه ای skf  اصل